Projekty

Działamy przez aktywne bycie w przyrodzie w poczuciu połączenia i zależności z każdym jej elementem. Zarówno las, łąka czy rzeka są miejscami, do których z radością prowadzimy dzieci i rodziny.

„Natura nie jest miejscem do odwiedzenia. To jest nasz dom”

Wspólny las

Co roku chętnie dołączamy do Ogólnopolskiej Akcji Inicjatyw Społecznych, czyli inicjatywy ludzi świadomych wielkiej wartości dzikiej przyrody dla nas i przyszłych pokoleń. 

Niesiemy to przesłanie organizując u progu wiosny bezpłatne wydarzenie dla rodzin. 

Świętujemy Obywatelskie Święto Lasu.

Baśniowy las

Niezwykłe wydarzenie, w którym współpracujemy z leśnymi edukatorami, twórcami i działaczami. 

W wielu miejscach w Polsce, tego samego dnia, dzieją się rzeczy niezwykłe. Tego dnia w lasach królują baśniowe istoty. 

Można je poznać przychodząc całą rodziną do lasu, by stać się częścią tej Baśniowej Przygody.

Hamakowanie

Możemy powiedzieć, że hamakowanie to nasza specjalność, a miejsce do tego (w Kętach) mamy idealne. Przepiękny brzozowy zagajnik gości nas kilka razy w roku. Zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują chwili wytchnienia, pomiędzy niebem, a ziemią, w zawieszeniu, w ulotności chwili…

Wyprawy rodzinne

„Na każdym spacerze w naturze człowiek otrzymuje znacznie więcej niż szuka.” John Muir

Dlaczego proponujemy wyprawy do lasu dla dzieci z rodzicami? Bo dzieciństwo jest szczególnym okresem w naszym życiu. Doświadczenia oraz nawyki wyrobione w tym okresie często mają wpływ na całe dorosłe życie. Las jest fantastycznym miejscem do zdobywania nowych umiejętności, zabawy, nauki, a przede wszystkim budowania relacji. Przebywanie wśród drzew przekłada się na ćwiczenie uważności i skupienia w przebodźcowanej codzienności.  Las koi, podnosi odporność, ogranicza występowanie alergii, poprawia pamięć i kreatywność. Daje większą sprawność fizyczną, umiejętność pracy w grupie. Żyjąc dziś wśród zdobyczy cywilizacji, biologicznie jesteśmy tacy sami, jak setki lat temu i potrzebujemy przyrody do harmonijnego rozwoju. 

Dlatego zabieramy rodziny do lasu, a tam dzieją się wspaniałe rzeczy.

Las dla klas

Natura jest najlepszą szkołą. My pomagamy uczniom tam trafić”

Kiedy widzicie nas w lesie rankiem, w środku tygodnia, to znaczy, że jesteśmy we właściwym miejscu, z właściwymi osobami.

Prawdopodobnie właśnie czekamy na uczniów, albo  jesteśmy w trakcie warsztatów z cyklu #lasdlaklas.  W tym czasie dzieją się rzeczy niezwykłe…

Po przejściu przez kasztanową bramę, albo inne wrota do lasu, rozpoczyna się czas żywej edukacji poprzez doświadczanie, obserwację i swobodną twórczą zabawę.

Towarzyszymy uczniom, w których rozpoczyna się stopniowy proces tworzenia wyjątkowej więzi z lasem. Poprzez powroty do tego samego miejsca jesienią, zimą i wiosną, pomagamy zrozumieć roczny cykl życia w przyrodzie, zależności i powiązania.

Siostry w naturze

Spotkania w kobiecym gronie na łonie natury. Po to aby pobyć ze sobą, budzić zmysły w czasie leśnych spacerów, rozmawiać, śmiać się, płakać, milczeć, wspierać… A także razem ucztować i tworzyć.

Tworzyć dzieła i tworzyć wspólnotę kobiet.

Spacery z seniorami

Podczas tych spokojnych spacerów, pełnych zrozumienia i akceptacji, skupiamy się na świadomym przeżywaniu lasu, ponownym odkrywaniu przyrody i jej znaczenia w naszym życiu, odwołując się do wspomnień. To także czas na rozmowy i dyskusje na temat związków między człowiekiem, naturą a kulturą.

Lokalny program grantowy

Małopolska Lokalnie

Dzielimy się tu wyjątkowym doświadczeniem, jakim była dla nas realizacja projektu wspieranego przez grant od Małopolska Lokalnie. „Rozwój, Natura i Zmysły, czyli Leśne Przebudzenie” to hasła, które stały się dla nas przewodnikami w tej niezwykłej przygodzie. Nasza podróż rozpoczęła się w Miejskiej Kniei u Katarzyny Mikulskiej, gdzie z zapałem zgłębiałyśmy tajniki rozpoznawania ziół i roślin jadalnych. To właśnie tam, przygotowując posiłki na ogniu, czerpałyśmy inspiracje i wskazówki, które zaowocowały organizacją DNI OTWARTYCH FUNDACJI. Podczas tych wyjątkowych dni, wspólnie z rodzinami, zanurzyliśmy się w świat artystycznych, przyrodniczych i kulinarnych warsztatów.

Oddawaliśmy się pasjom, które kochamy najbardziej: struganiu leśnych różdżek, tworzeniu botanicznych obrazków, poznawaniu brzegu Soły i odkrywaniu żyjących tam wodnych stworzeń. Nie zabrakło też tradycyjnego krzesania ognia, przy którym piekliśmy nasze ulubione ciasto z patyka, chwaściaki oraz banany w czekoladzie. Zapraszamy do obejrzenia filmu, który uchwycił te niezapomniane chwile. Dzięki niemu możecie zobaczyć, jak wspaniale bawiliśmy się, ucząc się jednocześnie od siebie i natury. To była podróż, która na długo zostanie w naszej pamięci, inspirując do dalszego odkrywania, uczenia się i dzielenia się wiedzą.

Scroll to Top