Kim jesteśmy?

O nas

Co się dzieje, gdy trzy pełne zapału miłośniczki przyrody spotykają się? W naszym przypadku, czerpiąc z wcześniejszych doświadczeń prowadzenia indywidualnych inicjatyw, postanowiłyśmy działać razem. W grudniu 2022 roku, w zimowe przesilenie, stworzyłyśmy Fundację Leśne Przebudzenie. Od tej pory organizujemy warsztaty, spotkania i wyprawy przyrodnicze dla uczniów, dla rodzin i dla wszystkich zainteresowanych wspólnym byciem w naturze. 

Dzielimy się tym co jest dla nas ważne, czyli zaciekawienie naturą i nawiązanie z nią więzi,  a poprzez to również ze sobą i z innymi. Naszym priorytetem są działania na rzecz przyrody oraz relacje człowieka z naturą oraz człowieka z drugim człowiekiem, dla osiągnięcia dobrostanu teraz i w przyszłości.

Kasia Wajda-Pudełko

Leśne Przebudzenie dokonywało się u mnie przez kilka lat ostatnich. I to był dobry czas poszukiwań.

Jako dziecko byłam stworzeniem rzeczno – łąkowym. Przemierzałam na rowerze tereny nad Sanem w okolicach Przemyśla, forty z fiołkami, pola i łąki. To był dobry czas.

W lesie rozgościłam się na nowo, gdy kilka lat temu zabrałam do niego córkę. Zobaczyłam go na nowo. Odkryłam, dotknęłam, powąchałam i zostałam tam na zawsze…

Poczułam, że staje się pełna, kompletna i szczęśliwa.

W lesie jest nieskończone życie.

Chodzę z niego czerpać, często z hamakiem, z głową pełną męczących myśli, z radością i ze smutkiem.

I las jest. A rzeka płynie.

I są żywe i dają życie.

Kasia – Leśna Przewodniczka, absolwentka Akademii Trenerów Meritum oraz studiów podyplomowych „Edukacja Przyrodniczo-Leśna”, arteterapeutka.

Ewa Mróz

Czym dla mnie jest Las? Wielobarwna, wielopoziomowa, magiczna i uniwersalna przestrzeń
… do płaczu
… do medytacji
… do radości
… do zabawy
… do nauki
… do ucieczki
… do spotkania
… do relacji
… do spaceru
… do biegu
… do bycia
… do strachu
… do miłości – do siebie, do innych, do przyrody, do świata
Przestrzeń … do wszystkiego
Jeśli chcesz, gnaj do celu przez las. Jeśli chcesz, zatrzymaj się i bądź w lesie. Jeśli chcesz, obserwuj, słuchaj, wąchaj, dotykaj. Jeśli tylko chcesz… las jest tak blisko i może dać Ci wszystko.
Czy znasz inne takie miejsce?
Do zobaczenia w lesie!

Ewa – Przewodniczka Górska, Leśna Przewodniczka, absolwentka studiów podyplomowych „Edukacja Przyrodniczo-Leśna”; pedagożka, arteterapeutka, socjoterapeutka.

Ania Zaręba

Las… Ja… i moje Leśne Przebudzenie 

W lesie zaczęłam bywać częściej w czasie pandemii. Sama, z rodziną, a następnie na zorganizowanych wyprawach rodzinnych.

Pokochałam las… Cisza, spokój, leśne stworzenia, śpiew ptaków, szum liści, promienie słońca przebijające się przez korony drzew. Śmiech dzieci i ta radość z odkrywania.

W lesie – blisko natury nasze zmysły się wyostrzają. Możemy być bardziej, czuć mocniej i widzieć więcej.

Las jest dla mnie miejscem, które daje ukojenie, pozwala zajrzeć w głąb siebie, poczuć bicie serca. Jest też miejscem, które inspiruje, bawi i uczy.

Jestem wdzięczna za to, że poznaję las z zupełnie innej strony, pełniej. Czuję, że mogę go równocześnie doświadczać, odkrywać i świetnie się w nim bawić. Mogę w nim wspaniale spędzać czas z dziećmi, z rodziną, z samą sobą…

Uwielbiam obserwować reakcje osób (zarówno dzieci jak i dorosłych), które idą z nami do lasu. Jak wraz z mijającym czasem są bliżej siebie, bliżej natury… i ta szczera radość z tego płynąca.

Do zobaczenia na wyprawach, warsztatach, spacerach po lesie, nad rzeką i w plenerze.

Ania – arteterapeutka, choreoterapeutka, fotografka z pasji.

Współpracują z nami

Joanna Golonka – Legut

Las odkrywam i (roz)poznaję od urodzenia. Od dzieciństwa z ogromną fascynacją eksplorowałam Beskidy i przemierzałam górskie szlaki. Niemniej, dopiero od kilku lat świadomie „zatrzymuję się w lesie” i pozwalam sobie na „oddech w naturze”. W tym procesie towarzyszą mi: wrażliwość, refleksyjność, uważność i spokój.  Ciekawi mnie las nieustannie.

W lesie szukam spokoju i zrozumienia Siebie, Innego, Świata. Budzi się we mnie także radość i zachwyt, które są dla mnie źródłem dobrej energii, uśmiechu, aktywności. 

Na co dzień pracuję w Zakładzie Edukacji Dorosłych i Studiów Kulturowych, w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. W lesie szukam więc także inspiracji i odpowiedzi na pytania dotyczące edukacyjnego potencjału lasu oraz relacji: człowiek- dorosłość – biografia – las – uczenie się – edukacja dorosłych. Dzisiaj, leśne bycie jest dla mnie warunkiem koniecznym do twórczej pracy naukowej. 

Lubię być w lesie z Drugim Człowiekiem. 

Leśne przebudzenie to dla mnie Ewa, Kasia i Ania. 

Joanna –  doktor nauk społecznych, andragożka, pedagożka, badaczka mikroświatów uczenia się człowieka dorosłego, miłośniczka Runiołków.

Paulina Popek-Kucbora

Czym jest dla mnie LAS?

Las przypomina mi o tym, co najważniejsze…
Las jest niekończącą się przygodą…
Las inspiruje…
Las uczy szacunku…
Las ma moc…
W lesie wystarczy „być”…

Z miłości do tego, co najbardziej naturalne, zrodziła się we mnie potrzeba zabierania ludzi do Lasu. Właśnie tam, w sposób najbardziej pełny i wartościowy, towarzyszę innym w odkrywaniu swojego potencjału i tego, co dane nam „z natury”…

Paulina – dr nauk społecznych, filozofka, Leśna Przewodniczka, absolwentka studiów podyplomowych „Edukacja przyrodniczo-leśna, założycielka pracowni zabawy malarskiej Malort Bielsko-Biała wg idei Arno i Andre Sternów

Scroll to Top